Езикът на ноктите
- Публикувана в Култура в козметиката
Ръцете издават възрастта, понякога повече отколкото лицето. А техният красив лъщящ край намеква за качество на грижата ни за себе си. Ноктите винаги са били визитка на здравето и отразяват начина на хранене. Според френската специалистка по нокти д-р Софи Готман ноктите ни демонстрират недостига на аминокиселини, желязо, биотин, витамин В 12. Решението: хранене със живи пълноценни храни, и особено употребата на суперхрани, богати на аминокиселини, витамин В групата и антиоксиданти. Тези храни като водораслите, например, алкализират и и зареждат тялото с добри вещества. Подобряват функцията на щитовидната жлеза и увеличават силата на отделителната и лимфната системи. В комбинация с пробиотици и храносмилателни ензими подобряват екологията в стомашно-чревния тракт, осигуряват пълноценно усвояване на приетата храна и оптимално елиминиране на отпадъците, така че с това да не са ангажирани кожата и нейните прилежащи структури - нокти и коси. Всички знаем - кожата, косата и ноктите се изграждат отвътре навън. Есенциалните мастни киселини непрекъснато се рекламират заради решаващата им роля за здравината на всички човешки тъкани (клетъчната мембрана) и хормоналния баланс, който предопределя всичко!
При повечето възрастни хора, през зимните месеци е горещо препоръчителна употребата на хранителни добавки за черния дроб с млечен бодил, като Ливър кленз - резултатът бързо се отразява и на ноктите. Друга тайна на личната ни грижа за нежните окончания на пръстите е масажирането и хидратирането на ноктите с висококачествен крем за ръце, без парабени, токсини и химикали.
ОТ КАКВО СЕ НУЖДАЕТЕ - НАПРАВЕТЕ СИ ДИАГНОСТИКА САМИ:
Още като деца знаехме, че ако някой има бели петна по ноктите, най-вероятно не му достигат цинк. Не случайно върху етикета на АкваСорс-водорасловите опаковки пише: препоръчителни за Кожа, коса, нокти! Днес се твърди, че белите петна са белег на дефитицит и на калций. Винаги е препоръчително да се приема комбинация на йонизиран калций с витамин D. Отделно - белите петна по ноктите имат връзка и с преживян стрес - показват реакция на черния дроб. Получават се, казва д-р Готман, при микози, екземи и нещо неочаквано – при високо кръвно налягане!
Ноктите могат да бъдат чупливи, както често се случва при възрастни хора или боледуващи, но могат да станат крехки заради често миене с вода и почистващи препарати без ръкавици. Стават двуслойни, сухи и трошливи при дефицит на желязо, подкрепящо формирането на нокътната плочка. Същият ефект може да се дължи на прекалено мокрене – водата намалява здравината на ноктите чрез образуване на два слоя, посочват дерматолозите. Колагенът като продукт подкрепя структурата и здравината не само на ноктите, на кожата и ставите, но все пак въпрос на култура е да ползваме домакински ръкавици.
Бръчките по ноктите обикновено съпътстват остаряването, но понякога могат да бъдат сигнал за артроза. Появата на моравочерни петна, независимо дали като форма или на черта, говорят за проблеми на щитовидната жлеза, недостиг на В 12, а също се появяват след употреба на антибиотици и др. медикаменти. Жълти петна? При дамите най-вероятно лакът е оцветил кератина. Другата причина са микозите, които искат антимикробно лечение и специално внимание към състоянието на червата. Ели Хорозова