КЪСМЕТ ЛИ Е ДА БЪДЕШ КЪСМЕТЛИЯ
- Публикувана в Задочен университет
"Моментът, в който някой напълно се отдаде на нещо, Провидението му отговаря." Гьоте
Късметът стана по-важен в последните години, откакто пазарът стана по-непредвидим. Това е реплика на Фил Дорадо, от книгата му„Лидер за 60 сек”, Анхира, 2016, която провокира по различни теми. Една от тях е за късмета – например, късметът да станеш директор 3* в АкваСорс! И така, какво мислят днешните стратези - можем ли да контролираме своя късмет или сме оставени на капризите на съдбата?
Известният ни Джон Пол Гети с неговата печеливша формула „по-добре 1% от работата на 100 човека, отколкото сам 100%”, казва, че има очевидна връзка между късмета и здравата работа. Нещо подобно споделя популярен зад океана голф-играч Гари Плейр: „Интересно как, колкото повече тренирам, толкова по-голям късмет вадя.”
Явно темата за шанса да успееш е актуална и в нашето технологично време. Ново изследване на психолога Ричард Уайзман „Факторът късмет – научно изследване ума на късметлиите” показва, че има два аспекта на това да бъдеш късметлия. Единият аспект е да бъдеш на правилното място в правилния момент. Може да се каже,че този аспект е външен фактор извън нашия контрол, въпреки че „колкото си по-общителен и отворен към хората, колкото повече разширяваш мрежата си от контакти, толкова повече увеличаваш шансовете си за успех.” (Разбирам защо Петър е издал тази книга и си признавам, че я чета с удоволствие.)
Но няма щастлива случайност без втория аспект: Да попаднеш на нещо полезно е безполезно, „ако не притежаваш втория аспект на късмета, който се състои в това да разпознаваш възможността. Късметът идва при подготвения за него ум.” Повечето от нас не са подготвени да виждат неочакваните възможности, казва Уайзман и посочва 4 фактора при създаването на собствения си късмет:
- Увеличи възможностите си (Бъди отворен за новости.)
- Вслушвай се в интуицията си. (Не вярвате на ушите си, нали?)
- Бъдете положително настроени. (Колкото и банално да звучи!)
- Премислете лошите. (Най-вероятно всеки избира какво е лошо според него.)
От 4-те фактора, Уайзман избира последните две и доказва в изследването си, че „позитивното мислене действително оказва влияние в областта на бизнеса.” Как? Като сформира в една организация екип от служители с подчертана позитивна нагласа и този отдел отчита увеличение на печалбите с 20%.
Изводът – управлявай сам късмета си! Не отхвърляй възможността. Създай условията, в които да се появи. Работи, за да се случи, докато се случи!
"Провидението се проявява само, когато твоето решение е в унисон с това, което тепърва следва да се случи. Сърфистите не създават сами вълните, на които сърфират."
Прочете за вас: Ели Хорозова